pict header 1

Kompaktní automatické kotle na pelety

Kompaktní automatické kotle na pelety
Kotle na pelety D15PX a D20PX

Ekologické a plně automatické kotle na pelety ATMOS


PROSPEKT (PDF 1.3 MB)


Teplovodní kotle ATMOS D15PX a D20PX jsou určeny pro komfortní vytápění rodinných domů, chalup a ostatních objektů peletami. Kotle jsou dodávány jako kompletní zařízení se zabudovaným dopravníkem, zásobníkem na pelety o objemu 175 l a hořákem na pelety ATMOS A25.

Konstrukce kotle

Kotle jsou konstruovány pro elektronicky řízené spalování pelet s automatickým zapalováním paliva. Hořák na pelety je zabudován v přední části kotle ve dvířkách spodní spalovací komory. Tato komora je vyložena keramickými tvarovkami pro ideální dohoření plamene s vysokou účinností a slouží také jako prostor pro popel. V zadní části kotle je umístěn trubkový výměník osazený segmentovými brzdiči s funkcí hrubého (provozního) čištění bez nutnosti jejich vyndávání.

Těleso kotlů je vyrobeno jako svařenec z ocelových plechů o síle 3 - 5 mm. Zvenčí tepelně izolováno minerální plstí a sibralovou izolací, vloženou pod plechové kryty vnějšího pláště kotlů.

Ve vrchní části je umístěn zásobník paliva, ze kterého jsou pelety dopravovány do hořáku pomocí šnekového dopravníku. Dávkování paliva je řízeno zcela automaticky. V přední části kotlů je panel s hlavním vypínačem, vypínačem hořáku na pelety (L2) pro případ čištění, provozním (kotlovým regulačním) termostatem, bezpečnostním termostatem, teploměrem a pojistkou 6,3 A.

Kotle DxxPX jsou vybaveny odtahovým ventilátorem.

Kotel není vybaven chladící smyčkou proti přetopení, neboť díky malému množství paliva v hořáku nehrozí přetopení kotle při výpadku elektrické energie.

  

Kotle D15PX a D20PX splňují 5. emisní třídu, třída energetické účinnosti A+, požadavky na Ekodesign a jsou zařazeny mezi kotle pro Kotlíkové dotace.

Výhody speciálních kompaktních kotlů ATMOS nové konstrukce

 • Kompaktní rozměry pro malé kotelny
 • Vše v jednom – kotel a zásobník na pelety, dopravník a hořák
 • Velká keramická spalovací komora
 • Odtahový ventilátor – bezproblémový provoz, bezprašné vybírání popela, kotelna bez kouře
 • Trubkový výměník s možností provozního čištění
 • Vysoká účinnost nad 90 %
 • Velký komfort vytápění – plně automatický provoz kotle
 • Pohodlné vybírání popela – jednoduché čištění pouze zepředu
 • Malé rozměry a nízká hmotnost
 • Možnost osazení kotle pneumatickou dopravou pelet
 • Možnost osazení hořáku pneumatickým čištěním
 • Ekologické spalování – kotle dle ČSN EN 303-5 třídy 5, EKODESIGN 2015/1189

otevreny_zasobnik_dxxpx_1
Otevřený zásobník pelet o objemu 175 l

vrch_cast_dxxpx_ze_predu_1
Ovládací panel a propojovací hadice od dopravníku

spalovaci_komora_dxxpx1
Spalovací komora s keramickými tvarovkami

otevrena_spodni_komora_dxxpx
Otevřená spalovací komora s hořákem ATMOS A25

dxxpx_trubkovy_vymenik_s_brzdici_72dpi
Trubkový výměník s brzdiči

dxxpx_kourovod_ventilator_srovnany
Odtahový ventilátor a kouřové hrdlo

Hořák

dxxpx_trubkovy_vymenik_s_brzdici_72dpi
Hořák na pelety ATMOS A25

Používaný hořák na pelety pro kotle D15PX a D20PX

Hořák na pelety ATMOS A25

Předepsané palivo: kvalitní dřevěné pelety (bílé) o průměru 6 až 8 mm, délce 5 až 25 mm a výhřevnosti 16 - 19 MJ.kg-1.

Displej hořáku: slouží k zobrazování aktuálního stavu hořáku a k nastavování jeho funkcí

Řízení hořáku: elektronickou regulací AC07X, která ovládá chod externího dopravníku, dvou zapalovacích spirál a ventilátoru dle požadavků kotle a topného systému. Elektronika je jištěná bezpečnostním termostatem kotle, bezpečnostním termostatem na přívodu pelet do hořáku, snímačem otáček ventilátoru a fotocelou pro snímání plamene. Chod hořáku je signalizován na displeji elektronické regulace.
Hořák v provedení pro kotle DxxPX obsahuje navíc rozšiřovací modul AC07X-C - (R5, R6) pro ovládání pneumatického čištění hořáku nebo jiné možné aplikace.

Zapalování paliva: automatické za pomoci dvou elektrických zapalovacích spirál.

Základní funkce hořáku:
Rezervní výstupy R a R2 pro ovládání odtahového ventilátoru kotle a čerpadla v kotlovém okruhu (zapojeno z výroby)
Možnost využití dvou rezervních výstupů R5 a R6 pro různé aplikace
Možnost zapojení čtyř různých čidel TS, TV, TK a TSV
TK - čidlo teploty kotle (zapojeno z výroby)
TSV - čidlo tepoty spalin (zapojeno z výroby)
TS - čidlo spodní teploty na nádrži
TV - čidlo vrchní teploty na nádrži

 • řízení ventilátoru kotle z hořáku za pomoci rezervního výstupu (R) (zapojeno z výroby)
 • řízení kotlového čerpadla z hořáku za pomoci rezervního výstupu (R2) (zapojeno z výroby)
 • řízení hořáku podle dvou teplot na vyrovnávací nádrži

Dávkování paliva: pro kotle DxxPX je určen speciální dopravník DRA25 zabudovaný přímo v kotli. Tento dopravník je řízen z elektronické regulace hořáku a dávkuje palivo ze zásobníku do hořáku.

Instalace

Předepsaným řešením je zapojení kotle s Laddomatem 22 nebo termoregulačním ventilem, který umožňuje vytvoření odděleného kotlového a topného (primárního a sekundárního) okruhu, tak abychom zajistili minimální teplotu vratné vody do kotle 65 °C. Čím vyšší bude teplota vratné vody do kotle, tím méně bude kondenzovat dehtů a kyselin, které poškozují těleso kotle. Teplota výstupní vody z kotle musí být trvale v rozsahu 80 - 90 °C.
Další variantou je zapojení kotle s trojcestným mísícím ventilem a servopohonem řízeným z regulace (např. ATMOS ACD01, ACD03, ACD04) pro udržení minimální teploty vratné vody do kotle (65 - 75 °C).

Kotle D15PX a D20PX doporučujeme vždy zapojit s vyrovnávací nádrží o objemu 500 až 1000 l. Při zapojení kotle s vyrovnávací (akumulační) nádrží je kotel nejlépe řízen podle dvou čidel TS a TV umístěných na nádrži. Pro ovládání hořáku pomocí dvou teplot na vyrovnávací (akumulační) nádrži je nutné tuto nádrž osadit dvěma čidly KTF 20 (čidla TV a TS).

laddomat_22_usporne_cerpadlo_termoventil_1
Laddomat 22 a termoregulační ventil

kotelna_px_zapojeni_uprava_berevnosti_1
Zapojení kotle DxxPX s vyrovnávací nádrží

zapojeni_laddomat_vyrovn_nadrz_dxxpx_72dpi
Zapojení kotle D15PX, D20PX s vyrovnávací nádrží pro regulaci hořáku podle čidla TS a TV a řízení kotlového čerpadla podle teploty kotle (čidla TK) z hořáku A25

zapojeni_laddomat_vyrovn_nadrz_acd01_dxxpx_72dpi
Zapojení kotle D15PX, D20PX s vyrovnávací nádrží a regulací ACD01

Provoz a regulace

Kotle jsou dodávány spotřebiteli se základní regulací výkonu kotle, která splňuje požadavky na komfort topení a jeho bezpečnost. Regulace zajišťuje požadovanou výstupní teplotu vody z kotle (80 - 90 °C). Kotle jsou vybaveny konektorem pro připojení čerpadla v kotlovém okruhu a funkcemi pro jeho ovládání přímo z regulace hořáku ATMOS A25.

Kotle DxxPX jsou z výroby osazeny čidly teploty kotle TK a teploty spalin TSV. Čidlo TK zasunuté v jímce kotle, čidlo spalin TSV zabudované do kouřového kanálu kotle, vše společně zapojeno přímo do konektoru hořáku. Hořák na pelety ATMOS A25 přímo ovládá odtahový ventilátor kotle (rezervou R) a čerpadlo v kotlovém okruhu (rezervou R2). Výstup R2 je z výroby dán do série s termostatem pro čerpadlo v kotlovém okruhu TČ70 °C.

Při doporučeném zapojení kotle s vyrovnávací (akumulační) nádrží je kotel nejlépe řízen podle dvou čidel TS a TV umístěných na nádrži. Spínání čerpadel v systémovém okruhu není v tomto případě závislé na teplotě kotle, proto je řešíme podle potencionálních potřeb systému.

dxxpx_ovladaci_panel
Ovládací panel se standardní regulací

Každý kotel je možné vybavit u zákazníka elektronickou regulací ATMOS ACD 01pro řízení celého topného systému v závislosti na venkovní teplotě, pokojové teplotě a čase.

Přikládání paliva

Kotel je vybaven integrovaným zásobníkem paliva, který je nutno doplňovat v intervalu 1 - 3 dny.

Objeví li se na displeji hořáku alarmové hlášení ALARM PELLETS - DOPLNIT PELETY, je nutné doplnit pelety do zásobníku paliva. Odklopte víko zásobníku ve vrchní části kotle a doplňte pelety. Po doplnění pelet není nutné načerpat pelety do dopravníku! Kotel je vybaven speciální funkcí proti jeho úplnému vyprázdnění.

V případě, že interval doplňování paliva bude pro vaše potřeby příliš krátký, je možné ke kotli dokoupit nástavec zásobníku o výšce 200 mm (65 l) (kód: S1233) nebo 300 mm (95 l) (kód: S1234). Nástavce je možné skládat na sebe. Ke kotli je však nutné dokoupit schůdky pro pohodlné doplňování paliva dle všech platných bezpečnostních předpisů.
Ideálním řešením je však doplnění kotle o pneumatickou dopravu pelet ATMOS APS 250 SPX pro pohodlné automatické doplňování paliva z libovolného zásobníku, např. na celou sezónu (textilní silo, samostatná místnost).

prikladani_paliva2
Ukázka standardního doplňování pelet z 15 kg pytlů

px20_pneu
Kotel s pneumatickou dopravou pelet ATMOS APS 250 SPX

nastavec_nadrze_d_20px_barevny_1
Nástavce zásobníku pro kotle DxxPX

d_20px_s_nastavcem_300mm
Kotel DxxPX s nástavcem zásobníku 300 mm

kotelna_px_zapojeni_izometricky
Prostor kotelny s kotlem DxxPX a zásobníkem s vícebodovým nasáváním pelet pneumatickou dopravou ATMOS APS 250 SPX

Čištění kotle

Čištění kotle a hořáku je nutné provádět pravidelně a důkladně jednou za 5 až 14 dnů podle kvality pelet a nastavení výkonu.

Kotle jsou určeny pouze pro kvalitní bílé pelety z měkkého dřeva bez kůry o průměru  6 - 8 mm, o délce 10 - 25 mm a výhřevnosti 16 - 19 MJ.kg-1. Kotel není určen pro pelety, které se zpékají ve spalovací komůrce hořáku. V takovém případě je nutné spalovací komůrku hořáku čistit jednou denně nebo lze hořák na pelety ATMOS A25 vybavit pneumatickým čištěním spalovací komůrky. Toto čištění ocení především ti, kteří spalují méně kvalitní pelety, které vytvářejí určité spečence.

Pohodlné vybírání popela – jednoduché čištění pouze zepředu. Popel vybereme z celé spalovací komory pomocí půlkulatého popelníku (příslušenství kotle). Popelník zasuneme do kotle na doraz, přiražením o zadní stěnu popel nahrneme do popelníku a vytáhneme. Popelník v kotli nikdy nenecháváme! 

Kotle DxxPX jsou vybaveny funkcí provozního čištění trubkového výměníku. Pro provozní čištění trubkového výměníku a brzdičů použijeme madlo na čistícím víčku v zadní části kotle ukryté pod krytem. Opakovaným vytažením a puštěním madla dojde k oklepání popílku z brzdičů a oškrábání stěn trubkovnice.

vybirani_popela_popelnikem_dxxpx
Ukázkou vybírání popela pomocí popelníku

oklepani_brzdicu_u_kotle_dxxpx
Ukázka provozního čištění trubkového výměníku

Technické informace

d_20px_navod

Legenda k nákresu kotle

1. Těleso kotle 16. Hlavní vypínač (červený) (kód: S0092)
2. Dvířka čistící (kód: S0459) 17. Regulační (kotlový) termostat (kód: S0021)
3. Hořák na pelety ATMOS A25 (kód: H0044) 18. Vypínač hořáku (černý) (kód: S0102)
4. Ovládací panel 19. Bezpečnostní termostat (kód: S0068)
5. Šnekový dopravník 20. Pojistka T6,3A/1500 - typ
6. Výplň dvířek - Sibral velký s otvorem pro hořák (kód: S0266) 21. Kryt čistícího víčka
7. Těsnění dvířek 18 x 18 mm (kód: S0240) 22. Ventilátor - odtahový
8. Uzávěr (kód: S1047) 23. Kondenzátor pro odtahový ventilátor - 1μF
9. Izolace pod hořák (kód: S0164) 24. Čistící víčko zadního kanálu
10. Zásobník paliva 175 l 25. Víko zásobníku
11. Trubkový výměník 26. Propojovací hadice hořáku - dílka 550 mm, Ø 65 mm
12. Brzdič s čistícím táhlem a madlem K hrdlo kouřovodu
13. Žáruvzdorná tvarovka - dno topeniště L výstup vody z kotle
14. Žáruvzdorná tvarovka - clona M vstup vody do kotle
15. Teploměr (kód: S0041) N nátrubek pro napouštěcí kohout

Rozměry kotlů

Typ kotle D15PX D20PX
A 1411 1411
B1 1145 1145
B2 1447 1447
C 674 674
D 1213 1213
E 150/152 150/152
F 140 140
G 1150 1150
H 166 166
CH 166 166
I 6/4” 6/4”

Technické údaje

Typ kotle D15PX D20PX
Výkon kotle kW 4 - 15 6 - 20
Výhřevná plocha m2 1,9 1,9
Objem palivové šachty (zásobníku) dm3 175 175
Rozměr plnícího otvoru  mm 542x480 542x480
Předepsaný tah komína Pa 15 16
Maximální pracovní přetlak vody kPa 250 250
Hmotnost kotle kg 345 345
Průměr odtahového hrdla mm 150/152 150/152
Krytí el. části IP 20
Elektrický příkon - při spuštění
                         - při provozu
  572/1092
92
572/1092
92
Účinnost kotle % 92,7 91,5
Třída kotle   5 5
Třída energetické účinnosti   A+ A+
Teplota spalin při jmenovitém výkonu (pelety) °C 118 142
Hmotnostní průtok spalin při jmenovitém výkonu (pelety) kg/s 0,011 0,015
Předepsané palivo (preferované)   kvalitní pelety o průměru 6 - 8 mm o výhřevnosti 16 - 19 MJ.kg-1
Průměrná spotřeba paliva - pelet při jmenovitém výkonu   3,6 3,6
Objem vody v kotli l 76 76
Hydraulická ztráta kotle mbar 0,20 0,20
Minimální objem vyrovnávací nádrže l 500 500
Připojovací napětí V/Hz 230/50
Předepsaná minimální teplota vratné vody v provozu je 65 °C.
Předepsaná provozní teplota kotle je 80 - 90 °C.